Celé to vězí v tom, že finanční odborníci se budou vyskytovat na kontaktních místech, kde budou připraveni pomoc či poradit lidem, kteří se v dluhové situaci nachází či se chtějí pouze poradit, jak takové situaci předejít. Výsledkem odborné porady je sestavení konkrétního plánu, jak přesně postupovat, a to hlavně kde snížit náklady, jak a kde zvýšit příjem a podobně.
Společnost Kruk, která se tímto zabývá, provádí pravidelnou statistiku finanční situace českých domácností. Zde je pár zajímavostí:
o mnohem více si půjčují muži než ženy v poměru 54% proti 46%,
o nejvíce dlužníků s 16% s průměrným dluhem spadá do Moravskoslezského kraje,
o ale v průměru nejvyšší závazky mají obyvatelé hlavního města Prahy.
Velmi často si lidé půjčují na nákup dlouhodobého zboží a mezi to patří např. automobily, domácí spotřebiče, rekonstrukce domu či bytu. Často také dochází k rodinným konfliktů, a to proto, že mají lidé půjčky i mezi příbuznými nebo jde o tajnosti s pořízením věcí před nimi.
Podle pravidelných průzkumů týkajícího se toho dne, kdy finanční experti radí dlužníkům, z minulých ročníků se zjistilo, že se nejčastěji na finanční odborníky obracejí matky v domácnosti, které se třeba v dluzích netopí, ale chtějí se poradit, jak jim předejít. Další lidé řeší nezaplacené složenky či exekuce a následná insolvence.
Nová pravidla pro bankrot
Proces oddlužení má dobu trvání 5 let a je nutné splatit alespoň 30% dluhu. Musí mít dostatečné příjmy na uhrazení odměny insolvenčnímu správci i věřitelům. Pokud dlužník nesplní 30% do pěti let, rozhodnutí stanoví soud. Nově přibude kratší tříletá verze. Avšak ji využijí dlužníci, kteří jsou schopni uhradit alespoň 60% závazků.
Máte-li se závazky problém nebo se jen obáváte, že nejste dost finančně schopni této situaci předejít – nebojte se finančního odborníka vyhledat a nechat si poradit.