Kopřiva se běžně vyskytuje na veřejných místech. V lesích, polích, loukách, lesích. Dokonce je více než pravděpodobné, že se někdy vyskytla ve vaší zahradě. Možná, že jste ji jen vytrhli a vyhodili, aby se o ni nikdo nepopálil. Kontakt lidské kůže s kopřivou totiž může být velmi bolestivý, díky chloupkům, které kopřiva má na svých listech. Ty jsou naplněné dráždivou látkou, kterou kopřiva po kontaktu s námi vstříkne do naší kůže.
Kopřiva ale není plevel, který byste měli vyhazovat. Naopak. Kopřiva má skvělé zdravotní přínosy. Proto spoustu lidí konzumuje kopřivu v podobě kopřivového čaje. Ten se vyrábí z listů kopřivy. Ty se musí předtím usušit a teprve poté se z nich vyrábí čaj, aby se zamezilo nepříjemnému účinku žihadel, které jsou na kopřivových listech.
Kopřivový čaj dokáže snižovat riziko zánětu a zklidňovat záněty, které již probíhají. Chronické záněty nejsou nic příjemného, ať už se týkají jakékoliv části našeho těla. Mají skvělý účinek například na revmatoidní artritidu, záněty střev, záněty zbytku trávicího systému a zánětu kostní. Také slouží jako prevence různých srdečních chorob, cukrovky nebo nádorových onemocnění.
Kopřiva také slouží jako přírodní diuretikum. Proto se přidává do léků na infekce močových cest. Kopřiva pomáhá zvýšit objem moči, a tím dojde k lepšímu „propláchnutí“ vylučovacího ústrojí, což může pomoci s probíhajícími infekcemi. Kopřiva může také u mužů pomáhat zmírňovat příznaky zvětšené prostaty.
Trpíte sennou rýmou? Nic příjemného. Sezónními alergiemi však trpí spousta lidí, vlastně, v posledních letech se objevuje čím dál tím více lidí s touto diagnózou. Kopřiva vám ale může pomocí v této situaci, jelikož díky látkám, které jsou v ní obsažené, působí jako přírodní antihistaminikum a pomáhá zklidňovat alergické reakce našeho těla na působení pylu.